Jak správně čistit psu uši

13. října 2008 v 19:54 | Ziky97
Zanedbané uši mívají sklony k bolestivým zánětům. Pravidelnou péčí pomůžete svému psovi, aby byl stále zdravý a čilý.

Ať má váš pes postavené nebo zavěšené uši, může mu hrozit nebezpečí zánětu zvukovodu. Uši je třeba psům pravidelně kontrolovat, nezávisle na plemeni. Dlouhé zavěšené uši s dlouhou srstí jsou sice obecně náchylnější ke znečištění zvenčí a i větrání uvnitř ucha je horší, ale mnoho psů s postavenýma ušima má zase příliš úzký zvukovod a i to může způsobovat problémy s větráním. Proč špatné větrání tolik vadí? Protože nedostatečná výměna vzduchu nahrává vzniku zánětů.

Chlupy ve zvukovodu
Situace je ještě vážnější, pokud ve zvukovodu rostou chlupy. To se stává u mnoha psů. U některých plemen, např. pudlů je tento jev dokonce velmi výrazný. Chlupy ucpávají zvukovod, takže ušní maz nemůže odcházel ven a naopak vzduch zvenčí nemůže pronikat dovnitř. Ve zvukovodu vzniká vlhké klima, v němž se dobře daří určitým bakteriím a plísním, které mohou vyvolat záněty. Proto musí školená osoba chlupy pravidelně vyškubávat. Většina psů si tuto proceduru nechává od paničky nebo páníčka líbit jen nerada, protože při ní postupují příliš nejistě a neopatrně. Je velmi důležité, aby byly chloupky ve zvukovodu škubány citlivě, ale přesto plynule. Pokud postupujeme příliš váhavě, je to psovi nepříjemné a příště se bude péči o uši bránit.

Zánět zvukovodu
Pokud zjistíme zánět zvukovodu, měli bychom ihned navštívit veterináře, protože takové onemocnění vyžaduje odbornou péči. Zánět zvukovodu poznáme podle těchto symptomů:
- časné potřásaní hlavou,
- pes se škrábe zadní nohou na uchu,
- pes drží hlavu nakřivo.
Veterinář zjistí, co se děje, pomocí endoskopie zvukovodu. Někdy příčinou těchto symptomů není zánět zvukovodu, protože podobné nepříjemné pocity způsobují psovi i cizí tělíska jako osiny a ušní roztoči. Obecně by člověk měl sám čistit pouze okolí zvukovodu a vnitřní stranu ušního boltce. Čištění pomocí nástrojů raději přenechejte veterináři. Podle diagnózy pak dostanete mastičky, kapky nebo čistící roztoky, které už můžete používat sami.

Čistící preparáty
Speciální preparáty mohou být užitečné i při pravidelném čištění uší. Důležité je, aby byla čistící látka jemná a šetrná. Příliš ostrá čistidla mohou případně podráždit ucho uvnitř a narušit normální klima. To by pak mohlo vést k nežádoucím obtížím. Pro tyto účely se osvědčila čistidla uší s heřmánkem. Čištění oblasti vnějšího ucha provádíme vlhkým hadříkem. Následně dlouhosrstým psům pročešeme srst, abychom zabránili plstnatění:(
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama