Jak ukecat rodiče aby ti koupili psa

10. října 2008 v 16:47 | Ziky97
Je to jednoduchý;) Vytiskni jim tohle a dej jim to přečíst!


Pes může dítěti dokonce pomoci najít kamarády. Čtyřnohý kámoš je skvělé společné téma.
Děti ve věku osmi až deseti let vyžadují psa obzvlášť naléhavě. Pokud jste tomuto nápadu alespoň trochu nakloněni, čtěte dál! Možná vám dáme dostatek důvodů pro to, abyste čtyřnohého miláčka rodiny pořídili.
Vojta byl velmi tichý chlapec, který nezapadl do žádné party v ulici. Nebyl to raubíř, ale ani sportovec, takže málokdy našel s chlapci na ulici společnou řeč. Toužil však po psovi.

Rodiče se nejprve zdráhali, protože si moc dobře uvědomovali, jaké starosti a povinnosti s tímto rozhodnutím souvisejí. Nakonec se ale nechali přemluvit. Vojta byl od té chvíle jako proměněný. Nejen že se stal ze zádumčivého hocha veselý klučina, ale navíc získal něco, díky čemuž se v ulici stal originální, a tím pádem i obdivovaný u vrstevníků.

"Chápu, že někdo odmítá psa v bytě nebo proto, že rodina hodně cestuje a neměla by čas se o zvíře starat. Pokud jsou ale rodiče jen trochu této myšlence nakloněni, pak říkám: neváhejte. Psí kamarád vašemu dítěti přinese nesrovnatelně více pozitivního než negativního," říká dnes Vojtova maminka Lída Kratochvílová z Bruntálu.

1. Naučí zodpovědnosti

Děti v předškolním věku si ještě příliš neuvědomují, že pes je živá bytost a péče o něj vyžaduje podobnou zodpovědnost jako péče o člověka. Školáci už moc dobře vědí, že zapomenout psa nakrmit nebo vyvenčit může mít velmi vážné následky a že zvíře nedostatečnou péčí trpí. Na rozdíl od malých školáků jsou ale desetileté děti už schopny navštěvovat se svým čtyřnohým kamarádem cvičiště a pečovat o něj i v tomto směru.

2. Pomůže s komunikací

Pes mnohdy dokáže naslouchat lépe než rodiče. Tím pochopitelně nenabádáme, abyste přestali s dítětem mluvit a místo toho mu pořídili psa! Na druhou stranu - pes někdy dítěti poslouží jako vrba, věrný kamarád, kterému se může svěřit opravdu s každým trápením, a tím se dítě uvolní a uklidní. Zatímco rodiče mnohdy reagují prodrážděně a vyprovokují konflikt, pes mnohdy ani neštěkne.

Pes se může stát také zajímavým tématem rozhovoru. Je-li dítě nesvé ve společnosti dospělých nebo cizích lidí, téma pes se může stát záchranou (zvláště když narazí na pejskaře).

3. Najde kamarády

Vojtův příběh je důkazem toho, jak může pes dítěti pomoci v kolektivu vrstevníků. Některé, zvláště uzavřené a plaché děti, potřebují najít svoji 'parketu', ve které budou vynikat, a tím i přitahovat pozornost druhých. Dítě se většinou o svého mazlíčka zajímá, zná řadu inforamcí, které 'nepejskaři' nemají, a má se psem zkušenost.

Je-li pes navíc cvičený a svého malého pána poslouchá, je atraktivita této dvojice takřka zaručena. Nejde o zneužití psa. Jde jen o malou pomoc dítěti, jak se v kolektivu prosadit.

Pochopitelně mu pes může i skutečně pomoci najít kamarády. Při venčení se třeba seznámí s jinými dětmi a lidmi majícími psy, a to je může spojit.

4. Naučí vnímat a pozorovat

Jako majitel psa se dítě naučí i určitým dovednostem, které zužitkuje jako člen společenské skupiny. Musí si zvykat, že je za psa zodpovědný, že na určitá místa se psem nesmí chodit, na veřejném prostranství musí být vybaven košíkem a na vodítku atd. Setká se s různými reakcemi lidí. Ne všichni jsou milovníky zvířat a někteří mají dokonce ze psů fobii. Dítě se naučí tyto signály vnímat a posílí svoji schopnost empatie, akceptování odlišných názorů a respektování "teritoria" druhých.

5. Otevře oči

Dítě se psem většinou prožije i méně radostné okamžiky, například vážnou nemoc. V takové chvíli je dítě ochotno udělat pro svého kamaráda cokoli, co by jinak dělalo s odporem - například uklízet zvratky a podobně. Díky takovému zážitku se dítě naučí chovat podobně odhodlaně i v případě, že onemocní nebo se zraní někdo z blízkých lidí.

Smrt psa pak dítěti otevře oči ve smyslu konečnosti života. Jak jsme psali v minulém čísle FamilyStar, smrt domácího zvířete bývá prvním setkáním dítěte se smrtí vůbec. To, jak se s ní dokáže poprat, ovlivní nejen jeho úvahy o konečnosti bytí, ale také kvalitu života.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama