Psí spánek-postel to je moje

5. října 2008 v 10:58 | Ziky97
Psi si velice rádi hrají, jedí , ale také odpočívají a spí. U štěňat je spánek hlavním procesem dne. Spí rádi a často. V dospělosti pes tráví část dne odpočinkem nebo spánkem.
Fáze spánku
Psí spánek není (stejně jako lidský spánek) vždy stejně kvalitní. Rozlišujeme ho na lehký a hlubší. Hluboký spánek trvá max. 20-30% celkové doby spánku.Pes je úplně uvolněný a zpravidla je těžké ho vzbudit. Běhěm lehkého spánku jsou smysly psa ve střehu . Oči má zavřené, ale uchem poslouchá i ty nejtišší zvuky.
Pan profesor Otto von Frisch provedl během psího spánku zajímavý experiment. Napojil svou fenu na elektrokardiograf (přístroj , co zaznamenává el. procesy spojené se srdeční činností.), poté zašeptal své spící fence do ucha slovo "kočka". V bdělém stavu na slovo "kočka" by okamžitě vyskočila , nyní o reakci nesvědčil ani záškub víček. Za to frekvence srdečních úderů vyskočila z 66 na vice jak 100 za minutu. U dospělého člověka se pulz zvýší nanejvýš o 3-4 tepy za minutu. Z toho plyne , že psi prožívají pocity a city jako lásku, radost , strach nebo nenávist mnohem intenzivněji než člověk.
Psí sny
Jistě všichni víme , že psi také sní. Najednou začnou ze spaní kňučet, klapat tkamou, hýbat nohama. To je nejpíš někde na lovu. Známe-li dobře svého psa, víme jestli se mu zdá dobrý nabo špatný sen. Při zvláště špatných snech se pes chvěje po celém těle. V tomto případě je nejlepší ho opatrně vzbudit a ještě dlouho po vzbuzení ho hladit a smát se na něj. Když se ucítí v bezpečí ,je mu na očích vidět, jak moc je nám vděčný.
Místo na spaní
Místo na spaní by si měl pes najít sám. Mělo by být příjemné , pohodlné, chráněné před průvanem a nemělo by být na studené podlaze nebo u teplého radiátoru. Pes se zde má cítit bezpečně, a to by měla celá rodina respektovat. Pes však chce pozorovat vše , co se děje. Proto mu pelíšek udělejte tam, odkud dobře uvidí na dění v rodině. Potřebuje také dostatek místa, aby se mohl natáhnout. Míst k odpočinku udělejte psovi několik, aby si mohl vybrat. Nikča má čtyři. V předsíni pobývá, když hlídá možná budoucí návštěvníky, v obýváku na gauči, když chce být s námi při koukání na televizi anebo také při jídle -což já nesnášim, za mým psacím stolem, kde je tak malá skulinka, že se tam nikdo z nás nedostane - tam si proto nosí své kořisti (kapesníky, kosti, ořechy a sem tam při praní šlohne paničce ponožky, a pak má jedno hlavní místečko ochráněné před zimou atd. kde spí.
Vybavení pelíšku
Můžeme si vybrat ,co koupíme za pelíšek svému psu. Může to být molitanový domek nebo polštář , proutěný košík aj. Protože jsou tyto věci příliš drahé a nám osobně se nechtělo kupovat pelech za 700 Kč, rozhodli jsme se udělat vlastní. Nikča má to štěstí, že má pelech v prázdném spodku nitky. Má tedy kolem sebe stěny, které v zimě potahujeme dekou ( přidělali jsme do nitky háčky a do deky dírky) a když jsme sem dali námi vyrobený polštář ,byl pelech hotový.
Probuzení
Já osobně velmi ráda pozoruji probuzení Nikči. Je taková srandovní. Pes většinou nejdříve změní svou polohu do polohy sfingy a dlouze zeširoka zíve. Pak vstane a protahuje si celé tělo. Natáhne se , shrbí se , protahuje packy a to vše opět probíhá za mohutného zívání. Pak se pejsek otřepe a chce si hrát nebo jíst.
A kde spí ten váš? Napište i do komentářů!
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama