¨Výběr štěňátek k výcviku vodících psů

8. října 2008 v 20:56 | Ziky97
Vše začíná narozením štěňat. Vybraná fena u předem vybraného chovatele přivede na svět štěňátka, ze kterých jen některá budou vhodná pro výcvik. Výběr rozhodně není náhodný. Den, který rozhodne o tom, jaké štěně bude nejvhodnější, přijde v sedmém týdnu po narození. Výběrový test, kterým všechna štěňata projdou, jsme převzali za zahraničí. Podle zkušeností dánských, anglických a švýcarských chovatelů psů určených pro výcvik vodících psů je testování štěňat v tomto věku velice důležité. Právě v tomto věku totiž lze dobře odhadnout, jak se bude vyvíjet povaha štěňátka, které zatím ví o světě velmi málo. Tuto zkušenost můžeme skutečně potvrdit. Výběrový test provádíme již od roku 1991. Při výběrovém testu je velice důležitá zkušenost osoby, která jej provádí. Záleží na prostředí, kde je test prováděn, na znalosti chovů i úrovni chovatelských podmínek. Je třeba vyloučit náhodné vlivy počasí, přítomnosti dalších lidí apod. Avšak ani nyní ještě není jisté, že z vybraného štěňátka bude opravdu vodící pes - nejlepší pomocník nevidomého člověka.

Předvýchova

O vybraná štěňata pečují rodiny "pěstounů" - naši dobrovolní spolupracovníci, kteří se starají o výchovu štěňat od osmi týdnů až do jednoho roku věku budoucího vodícího psa. Pro štěňata je velice důležitá společenská výchova v těsném kontaktu s lidmi, sbírání zkušeností v rušných ulicích města, v budovách, dopravních prostředích apod. Štěně musí být zásadně odchováno v bytě, v celodenním kontaktu s lidmi, aby se člověk pro něj stal nejbližším partnerem a společníkem. Každé dva měsíce se koná tzv. setkání štěňat a jejich předvychovatelů ve výcvikovém středisku. Na těchto setkáních je sledováno, jak se vyvíjí povaha i zdravotní stav psího dorostence i jak budoucí adept služby vodícího psa zvládá základní psí dovednosti. Pokud vše probíhá hladce, dojde kolem prvních narozenin psíka k rozloučení s jeho rodinou. I když jsou všichni připraveni, že den rozloučení jednou přijde, někdy ukápne slzička. Pejsek je zařazen do smečky psů ve výcviku a velice brzy si na psí internát zvykne.

Nedávno jsem ve městě na náměstí vyděla pani s malinkym zlatym retrívres s vestou výcvik vodícího psa. Byl božííí!!! Ale vůbec neposlouchal xD
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama