►Historie ohňostroje

28. prosince 2008 v 16:45 | Ziky[seQ]
(c)Ziky, takže kopčit se zdrojem!!! Dalo mi to celkem práci, na internetu něco najít a asi z pěti stránek to dát dohromady!!!Zdroj v menu...

Ohňostroj


První zmínky se objevují (překvapivě:) v Číně před 2000 lety.Zase se to stalo pouhou náhodou.
Legenda vypovídá o tom, že čínský kuchař náhodně vyrobil první petardu, když v zahradní kuchyni smíchal dřevěné uhlí, síru a ledek. Poté co byla směs vměstnána do ucpané bambusové trubičky a zapálena, bouchlo to.

Jiné zdroje se odkazují na vznik ohňostrojů až v 9. století n.l., ačkoliv toto datum je spojováno především s vynálezem střelného prachu.

Zvuk, který vzniknul při výbuchu vznikl, byl pro lidi zcela nový a vystrašil všechny živé bytosti.Číňané si domysleli, že když hrozný zvuk dovede vystrašit lidi i zvířata, mohl by také zastrašit zlou sílu NIAN, o které věřili, že požírá úrodu a lidi samotné.A tak během oslav lunárního Nového roku házeli do ohně bambusové trubičky naplněné směsí, která vybouchla a vydávala hlasitou ránu. Tím si Číňané chtěli zajistit štěstí a blahobyt po zbytek následujícího roku a zastrašit všechny zlé síly. Brzy však začali používat bambusové petardy i na svatbách, pohřbech a při oslavách narození dítěte.

Ve 13. století n.l. Marco Polo přivezl do Evropy mnoho novinek. Mezi nimi i černý prach a tak se v Itálii rozmohly zábavy za doprovodu ohňostrojů.V 18 století byli Itálie a Německo velmocemi ve výrobě ohňostrojů.

Během těchto let nebylo hlavním cílem vydělat na výrobě pyrotechniky, ale zajistit lidem práci. Hlavním zdrojem obživy bylo zemědělství.

Čína je považována za kolébku ohňostrojů, které v moderní době mají na trhu své místo a slouží k zábavě a zpestření každodenního života.

Dost mi pomohla stránka tarra.cz!
Fotky: deviantart.com
 


Komentáře

1 Mrs.Elephantka tvoje sbííí :D Mrs.Elephantka tvoje sbííí :D | Web | 28. prosince 2008 v 18:17 | Reagovat

Uděěláááš??? ... Fakt?? ... :)))) Jůůů faakt???

Jééé tk jako estli to myslíííš ssmrrrteelněě váážněě táák jakoo můůžeeeššš :))) :)) (páč me to enbaví nevim coé na to mkazdej vidí :D:D) jůůů :D

2 Mrs-LuciiNka =SB= Mrs-LuciiNka =SB= | Web | 29. prosince 2008 v 13:25 | Reagovat

hej jak jsi to udělala že to písmo se mění, ze žluté na bílou... ??

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama