Jak jsem navštívila starou dámu

9. ledna 2017 v 15:04 | idees |  Knihy
Divadelní hry se nemají číst, ale hrát. Jsem přesvědčená o tom, že čtením se veškeré kouzlo hry ztrácí, a proto pokud nemám možnost dílo vidět na jevišti, se jim dost vyhýbám. Což jde dost blbě, když mě zrovna začínají neskutečně bavit.


Návštěva staré dámy je tragikomické dílo Friedricha Dürrenmatta, švýcarského dramatika, tedy člověka, s jehož němčinou mám poměrně problém. Do čtení Návštevy staré dámy v originále jsem se pustila na konci prvního semestru germanistiky, kdy mě dohnal stud - já,blázen do knih a skoro stejnou měrou i do němčiny, nemám vůbec ponětí o tom, jaká je německá literatura. A tak se ke mně dostala švýcarská kniha...
Pro pochopení Dürrenmattova osobitého stylu je dobré vědět, že byl přesvědčen o tom, že divák nemá být pouze pasivním, tupě zírajícím konzumentem. Divadlo by v něm mělo vyvolat vlastní názory a úvahy. Pokud vás ideální divadelní hra má vtáhnout do děje natolik, že zapomenete, že nesledujete skutečný příběh, tak Dürrenmatt dělá pravý opak. Neustále vám předhazuje, že se díváte na iluzi, což dává vzniknout vtipným momentům - když chce například své hlavní postavy provést lesem, postaví na pódium herce, kteří říkají "My jsme stromy, my jsme stromy!".


Pokud bych knihu měla vystihnout jedním slovem, byl by to skvělý humor. Přestože hlavní zápletka je poměrně tragická, celý příběh mi přijde hrozně zábavný. Nenápadné vtipy o židech, iluminátství (ačkoliv si nejsem jistá, jestli v roce 1956, kdy byla hra představena světu, svět slovo ilumináti znal), kritika přehnané švýcarské pořádkumiluvnosti, ale i lidské hlouposti a vypočítavosti. V každé větě se skrývá malé rýpnutí, kterého si můžete a taky nemusíte všimnout.
"Jsem v Güllenu?"
"Zatáhla jste za nouzovou brzdu, madam."
"Vždycky tahám za nouzovou brzdu."
"Protestuji. Energicky. V této zemi se za nouzovou brzdu netahá, ani když je člověk v nouzi..."
(volný překlad z německého vydání)
Hlavní postavu, multimilionářkuClaire Zachanassian si musíte zamilovat. Má protézy snad každé části těla, během tří dějství se stihne podeváté vdát a je ženou činu, setkáme se totiž i se dvěma kastráty, kteří dobře vědí, že naštvat Claire není nejlepší nápad. Claire se vrací do svého rodného městečka Güllen, aby se pomstila své první lásce - Illovi. Alfréd Ill, kterého asi nejlépe vystihuje slovo maloměšťák, jí totiž kdysi dávno udělal dítě, následně opustil a ještě pomocí podplacených svědků vyhrál soud, jež měl určit otcovství, čímž se zbavil veškeré odpovědnosti.
Postupně zjišťujeme, že Claiřin návrat do rodné vísky není náhodný. Možná k němu dokonce směřovala celý život. Až nyní však nastává ideální doba, Güllen je zadlužený až po uši a Claire má na kontech nepotřebné miliardy.
Krome Claire a Alfréda se seznámíme také s celou škálou lidských nešvarů - od touhy vlastnit, přes pokrytectví, přetvářku, lži, bezduché plkání, iluze, nalhávání si, až po ztrátu morálních zásad kvůli (nebo díky?) síle davu. Dürrenmatt ovšem veškerý svůj výsměch zahalil do groteskní nálady, a proto všechny tyto vlastnosti působí skoro až vesele, lidsky. Dokonce i tragickou linii díla nakonec odsouhlasíte, nepřekvapí vás, neboť hra poměrně jasně směřuje k jedinému cíli a důležitější než cíl jsou kroky, které k němu vedou.

https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/41DYwrRYEGL._SX311_BO1,204,203,200_.jpg
Co jsem se z knihy naučila?
Především, že smysl pro humor si lze uchovat, ať se děje, co se děje. Že lidi nemusí být nutně zlí, i když dělají zlé věci, možná jsou jen zoufalí, hloupí, anebo prostě nemají koule na to, aby převzali odpovědnost za svoje činy. A že i německá kniha může být vtipná.

4/5
Hru Návštěva staré dámy si můžete přečíst tady.
 


Komentáře

1 Alexandra Alexandra | Web | 9. ledna 2017 v 15:23 | Reagovat

dakujem za tuto recenziu a skvely tip! :) ukladam si knižku a vrhnem sa na nu hned až bude čas (inak, vela nemeckych knih, ak neratam remarqua som vlastne nikdy nečitala, ty ano? :) zda sa mi to alebo su malo v povedomi? alebo čitam nemecke knihy a neviem že su nemecke :D :) )

2 Idees Idees | 9. ledna 2017 v 16:53 | Reagovat

[1]: já jich taky moc nečetla, Remarqua miluju, ale to je tak vsecho, co znám... Řekla bych, že současná nemecka literatura je málo v českém povědomí (možná se i málo překládá?) a taková ta klasika je "az moc klasická", pokud to tak můžu říct. Němci mají mnoho laureátů Nobelovy ceny, ale i neocenenych úžasných spisovatelů, dost z nich ale psalo pod vlivem zážitků z války a to není zrovna lehke čtení. Možná proto nejsou pro nás a u nás tak známí? Těžko říct.

3 Dorothybak Dorothybak | E-mail | 19. července 2017 v 1:37 | Reagovat

Absolutely NEW update of SEO/SMM package "XRumer 16.0 + XEvil":
captchas breaking of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another subtypes of captchas,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software.

Interested? There are a lot of introducing videos about XEvil in YouTube.
See you later!

XRumer20170718

4 Arlenenex Arlenenex | E-mail | 22. července 2017 v 22:33 | Reagovat

Revolutional update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil":
captchas recognition of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another subtypes of captchas,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

Interested? There are a lot of introducing videos about XEvil in YouTube.
See you later!

XRumer20170721

5 EssayForMe EssayForMe | E-mail | Web | 25. července 2017 v 19:35 | Reagovat

We Can Write Your Paper For You - EssayErudite.com

Can You <a href=https://essayerudite.com/write-essay-for-me/>Write My Essay for Me</a> ? How many times do students worldwide ask this question without finding an answer?
We'd rather not check the official statistics. At the same time, essays appear to be probably among the most popular academic assignments.
Students from various education establishments need to complete them constantly. If you are among those lucky ones, feel free to contact our customer service department and opt for an <a href="https://essayerudite.com" />essay writing help</a>

6 Davidexifs Davidexifs | E-mail | 29. července 2017 v 1:43 | Reagovat

VasTutNet точка  ru  удалим негативные отзывы о Вас,разместим положительные,Спецалист по удалению плохой негативной информации в сетиотчистим интернет от ваших данных Удалим всю негативную информацию ,разместим положительные отзывы.Привлечение трафика аналог яндекс директа и гугла Агентство репутации Вастутнет VasTutNet точка ру!

7 DannyAgisk DannyAgisk | E-mail | Web | 11. srpna 2017 v 15:31 | Reagovat

ВНИМАНИЕ!!! Ядекс и отношение к клиентам смотреть всем!!!
Посмотрел и был в ШОКЕ....
Вот ссылка на Ютуб
https://www.youtube.com/watch?v=IdYDpLcuVnA

8 GeorgeSic GeorgeSic | E-mail | Web | 24. srpna 2017 v 10:00 | Reagovat

<a href=http://cyril-leytsihovich.ml/>статистика млм, профессия 061100 менеджер сетевого бизнеса</a>

9 Sandracriff Sandracriff | E-mail | 27. srpna 2017 v 18:03 | Reagovat

<a href=http://rrr.regiongsm.ru/33>
<img>http://rrr.regiongsm.ru/32 </img>
</a>
Благоустройство и асфальтрование в г. Краснодаре и г.Апшеронск. Решение любого вопроса по асфальтоукладке и дорожным работам. Под КЛЮЧ

Подробнее... Благоустройство-Краснодар.РФ   ... +7(861)241 23 45
___________________________
аренда земельного участка под благоустройство
благоустройство водостоков
муп благоустройство г. салавата
благоустройство территории город тольятти
муп городское благоустройство шарья сайт

10 Mariatymn Mariatymn | E-mail | Web | 28. srpna 2017 v 22:50 | Reagovat

Хотели бы как-то разнообразить вашу сексуальную жизнь? Добиться новых ощущений позволят секс-игрушки

Один из самых распространенных методов достичь невероятных ощущений – <a href="https://afroditalove.ru/category/vibromassazher-vibrator/">купить вибратор</a>. С его помощью легко добиться стимуляции особо чувствительных зон и точек. Только не используйте его в одиночку, доверьтесь своему партнеру. Это укрепит вашу эмоциональную и физическую связь и позволит стать более открытыми и раскованными друг с другом.</p>
Также среди игрушек для взрослых распространены эрекционные кольца, наручники, стимуляторы и смазки. Начните с чего-нибудь одного, не бойтесь пробовать разные варианты, и вы скоро отыщите то, что придется по душе вам и партнеру.</p>
Стоит заметить: <a href="https://afroditalove.ru/category/prezervativy/">купить презервативы</a>, фаллоиммитаторы, вакуумные помпы, <a href="https://afroditalove.ru/category/vaginalnye-shariki/">вагинальные шарики</a>, и прочие интим-товары можно в интернет-магазине «Афродита» (afroditalove.ru).</p>

11 Avito321dori Avito321dori | E-mail | 28. září 2017 v 23:03 | Reagovat

<b>Пополение баланса Авито (Avito) за 50%</b> | <b>Телеграмм @a1garant</b>

<b>Приветствую вас, дорогие друзья!</b>

Будем рады предоставить Всем вам сервис по пополнению баланса на действующие активные аккаунты Avito (а также, абсолютно новые). Если Вам требуются определенные балансы - пишите, будем решать. Потратить можно  на турбо продажи, любые платные услуги Авито (Avito).

<b>Аккаунты не Брут. Живут долго.</b>

Процент пополнения в нашу сторону и стоимость готовых аккаунтов: <b>50% от баланса на аккаунте.</b>
Если требуется залив на ваш аккаунт, в этом случае требуются логин и пароль Вашего акка для доступа к форме оплаты, пополнения баланса.
Для постоянных заказчиков гибкая система бонусов и скидок!

<b>Гарантия: </b>

<b>И, конечно же ничто не укрепляет доверие, как - Постоплата!!!</b> Вперед денег не просим...

Рады сотрудничеству!

<b>Заливы на балансы Авито</b>
________

как подать объявление на авито если заблокировали аккаунт
как перевести деньги на авито с вебмани
забыл почту от аккаунта авито
как удалить аккаунт на авито если забыл логин
на авито два аккаунта на один номер

12 SlavaCtc SlavaCtc | 5. října 2017 v 21:13 | Reagovat

Hey all! Recently I have been battling with a lot of hardships. Friends and doctors keep telling me I should consider taking pills, so I may as well <a href=http://firmgains.com/drugs/zolpidem-for-sale>Contact</a> and see how it goes. Problem is, I haven't taken it for a while, and don't wanna get back to it, we'll see how it goes.

13 Avito321dori Avito321dori | E-mail | 21. října 2017 v 20:08 | Reagovat

<b>Пополение баланса Авито (Avito) за 50%</b> | <b>Телеграмм @a1garant</b>

<b>Здравствуйте, дорогие друзья!</b>

Рады предоставить Всем вам сервис по пополнению баланса на действующие активные аккаунты Avito (а также, абсолютно новые). Если Вам надо  конкретные балансы - пишите, будем решать. Потратить можно  на турбо продажи, любые платные услуги Авито (Avito).

<b>Аккаунты не Брут. Живут долго.</b>

Процент пополнения в нашу сторону и стоимость готовых аккаунтов: <b>50% от баланса на аккаунте.</b>
Если нужен залив на ваш аккаунт, в этом случае требуются логин и пароль Вашего акка для доступа к форме оплаты, пополнения баланса.
Для постоянных клиентов гибкая система бонусов и скидок!

<b>Гарантия: </b>

<b>И, конечно же ничто не укрепляет доверие, как - Постоплата!!!</b> Вперед денег не просим...

Рады сотрудничеству!

<b>Заливы на балансы Авито</b>
________

авито аккаунт с переадресацией
как вывести деньги из авито
авито продажа игровых аккаунтов
опросы за деньги на авито
предлагают перевести на мою карту деньги авито

14 BethanyJjg BethanyJjg | E-mail | Web | 25. října 2017 v 21:53 | Reagovat
15 BethanyPvb BethanyPvb | 15. listopadu 2017 v 11:40 | Reagovat

Oh Lord. I don't know what to do as I have loads of work to do next week summer. Plus the university exams are getting, it will be a torture. I am already losing sleep maybe I should <a href=http://www.dekut.com/story.php?title=coffee-grinder-2>website</a> to calm down a little bit. Hopefully it will all go well. Wish me luck.

16 Kennethtew Kennethtew | E-mail | Web | 7. srpna 2018 v 14:48 | Reagovat

wh0cd1684120 <a href=http://albuterolcheapdelivery.us.com/>albuterol</a>

17 AaronKaf AaronKaf | E-mail | Web | 11. srpna 2018 v 13:33 | Reagovat

wh0cd1684120 <a href=http://viagrawithoutprescription.us.com/>viagra without prescription</a>

18 BrettDic BrettDic | E-mail | Web | 24. srpna 2018 v 20:04 | Reagovat

wh0cd1684120 <a href=http://albuterolcheapdelivery.us.com/>buy albuterol inhaler</a>

19 Kennethtew Kennethtew | E-mail | Web | 26. srpna 2018 v 13:07 | Reagovat

wh0cd1684120 <a href=http://albuterolcheapdelivery.us.com/>albuterol prices</a>

20 Kennethtew Kennethtew | E-mail | Web | 5. září 2018 v 5:06 | Reagovat

wh0cd1684120 <a href=http://prednisonebestprices.us.com/>Prednisone Price</a>

21 Direct Lenders Direct Lenders | E-mail | Web | 13. října 2018 v 20:12 | Reagovat

bad credit loans direct lenders <a href="https://creditloansguaranteedapproval.com">no credit loans</a> bad credit loans direct lenders <a href=https://creditloansguaranteedapproval.com>unsecured loans no credit</a>

22 Linamup Linamup | E-mail | Web | 20. října 2018 v 20:14 | Reagovat

Мы платим за лайки! - Выплаты ежедневно!

Наш сервис предоставляет настоящие лайки на фото заказчиков, которые готовы платить за качество.

Именно для этого мы и набираем удалённых сотрудников, которые будут выполнять работу, то есть ставить лайки и получить за это деньги.

Чтобы стать нашим удалённым сотрудником и начать ставить лайки, зарабатывая при этом 45 рублей за 1 поставленный лайк,

Вам достаточно просто зарегистрироваться на нашем сервисе.

Ознакомьтесь с правилами и условиями на нашем блоге: > https://optimdoxod.blogspot.com/ <

Вывод заработанных средств ежедневно в течении нескольких минут.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama